Jdi na obsah Jdi na menu
 


Provedení

Technické řešení opukarií je zapsáno k ochraně u Úřadu průmyslového vlastnictví jako užitný vzor, číslo zápisu 30674, a jeho použití či napodobení je bez smluvně ošetřeného souhlasu zakázáno.

- - - - - - -

Opukaria tvoří kostra - skelet, pokrytý přírodní opukou.

 

Skelet může být z betonu, mnohem výhodnější je ovšem užití polystyrenu, který přináší:

- výrazně nižší hmotnost, když takové opukarium váží celé zhruba tolik, jako by vážil samotný betonový skelet

- lepší tepelně-izolační vlastnosti, díky kterým budou vaše květiny lépe chráněny před letními parny i případnými ranními mrazíky

- kvalitnější hospodaření s vodou, protože stěny takového opukaria nevstřebávají vláhu z půdy, která se díky tomu v letních parnech mnohem pomaleji odpařuje.

 

Opukaria s betonovým jádrem se proto vyrábějí pouze na objednávku - například pokud máte strach, že vám dekoraci z veřejně přístupného místa někdo odnese, a chcete mu to zkomplikovat.

 

A takto postupně vznikají:

postup-vyroby-opukaria.png

Na spodní straně mohou opukaria být vybavena „kolejničkami“, které je drží mírně nad zemí, jednak aby mohla lépe odtékat přebytečná voda, a také, abyste pod ně při zvedání lépe dostali prsty.

(Protože se ale při častějším přenášení na tvrdém podkladu kolejničky mohou uvolnit, jsou opukaria standardně bez nich - a s nimi jen na požádání, přičemž záruka na pevnost spojení kolejniček s opukariem platí pouze do prvního uložení na vámi určené místo.)

polotovar-kolejnicky.png

 

 

- - - - - - -

 

 

 

prezentace-ukazky-provedeni.gif